HPMblog

trening – dieta – zdrowy styl życia

czwartek

19

Lipiec 2012

44

komentarzy

RB kontra ZCh

Napisała: , w kategorii: dziecko

* wszystkie informacje zawarte w poście pochodzą tylko i wyłącznie z mojej głowy i obserwacji. Każda zbieżność jest przypadkowa.
RB = Rodzicielstwo Bliskości
ZCh = Zimny Chów Dzieci
Długo zabierałam się do napisania tego posta. W głowie zapalały się co rusz nowe powody. Bardzo dużo jest ostatnio o RB na Waszych blogach, w gazetach, na portalach. RB stało się nową religią dla rodziców. I dobrze. Coraz więcej mam otwiera oczy na potrzeby dziecka. 
Chociaż mam wrażenie, że głównie w wirtualnej rzeczywistości. Niestety. W realu wciąż pokutuje ZCh. Jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. Młoda mama bycia rodzicem uczy się od swojej mamy, i co za tym idzie przekazywane są jej informacje typu: „niech dziecko się wyryczy”, „karmienie piersią po trzecim miesiącu jest nieprzyzwoite” itp. A młoda mama nie ma doświadczenia i przyjmuje te rewelacje jako rzecz jedynie słuszną. Daj Boże, że coś przeczyta dodatkowo i jej horyzont się powiększy, i zweryfikuje poglądy wychowawcze.
Moja znajoma czeka właśnie na cesarkę „na życzenie” w prywatnej klinice. Będzie rodzić swoje pierwsze dziecko. Panicznie boi się bólu. Pokój dla dziecka przygotowany od kilku miesięcy. Osobno. Na drugim końcu mieszkania. Butelki i MM też w pełnej gotowości. 
– dlaczego? – zapytałam
– moja mama miała trzy ciężkie porody i zabroniła mi rodzić naturalnie. W dzisiejszych czasach nie trzeba cierpieć. Karmić piersią nie zamierzam bo będę miała po cyckach. Dziecko musi spać od samego początku w swoim własnym pokoju, bo inaczej nici z życia prywatnego…
Mamusia jej powiedziała…
Spuścizna Zch jeszcze długo będzie pokutowała w naszym społeczeństwie. 
Z RB wcale lepiej nie jest. Boli fakt, że niektóre matki próbują z tego zrobić „modę na rodzicielstwo”. Spotykam się ze stwierdzeniami „kocham moje dziecko bo noszę je w chuście, dzięki temu dajemy sobie bliskość”. Piękne. Prawdziwe. Jestem za. Ale co z tego, gdy po spacerze w chuście mama wraca do domu i urządza karczemne awantury ze swoim partnerem. RB? 
Przecież wszystko opiera się na trzech głównych wartościach: Miłości, Szacunku, Wzajemnym Wsparciu. Nie tylko matki do dziecka, ale rodziców do siebie nawzajem, dziadków i innych członków rodziny i otoczenia. Chustoszenie i współspanie są tylko środkami do celu, nie celem samym w sobie. 
Dziecko w RB powinno czuć miłość i bezpieczeństwo. W Zch również!
Tyle ile miłości damy temu maleństwu, tyle otrzymamy!

44 komentarze

  1. Dag
    • Anonymous

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *