HPMblog

trening – dieta – zdrowy styl życia

środa

10

Październik 2012

22

komentarzy

Bajki ogłupiają

Napisała: , w kategorii: dziecko

Miałam dziś okazję porozmawiać z mamą – logopedą. Dostarczyła mi ona wile cennych informacji, a także zaskoczyła nieco.

Każda mama wie, ze oglądanie telewizji przez dzieci nie jest dobrą metodą wychowawczą. Zwłaszcza jeśli TV jest włączony przez cały dzień i nie ma żadnej rodzicielskiej kontroli nad tym co aktualnie „miga” na ekranie, a dzieci chłoną wszystko jak leci. Bez cenzury, przyjmują podawane informacje i obrazy jako coś oczywistego. Co gorsza, ciągle słyszy się, że dzieci które oglądają TV dłużej niż dwie godziny dziennie, gorzej się uczą i są otyłe…

To oczywistości.

Ale co z bajkami? Która mama nie puszcza swojemu dziecku bajek? Która? Ja takiej nie znam, choć może są. Ja włączam Synkowi i nie mam wyrzutów sumienia… oglądamy rano, gdy całe osiedle jeszcze śpi (mały wstaje między 5.30 a 6 rano), a po przedpołudniowej drzemce koniecznie włączam „Świat Elma”, co daje mi 30min. na przygotowanie obiadu. Mały nie ogląda dużo, ale ogląda.

Pani logopeda na te informacje złapała się za głowę:

– to jest szaleństwo! Dzieci nie powinny oglądać bajek w ogóle. Bajki ogłupiają, hamują rozwój mowy, dzieci stają się aspołeczne, niechętne do zabawy, nadpobudliwe… a już totalną zbrodnią jest oglądanie przez dzieci bajek przed snem. Stąd biorą się problemy z wyciszeniem i zaśnięciem, nocne wybudzenia itp.

Jak widać pani logopeda ma dość radykalne poglądy.

Ale jak w świecie obrazów, komputera, tabletów nie pozwolić dziecku oglądnąć bajki? Zgadzam się, że nie każda bajka jest odpowiednia i trzeba mieć nadzór nad tym co dziecko ogląda. Zgadzam się również z tym, że rodzice zbyt często sięgają po to narzędzie, by mieć chwilę spokoju na własne sprawy… ale żeby bajki tak bardzo ogłupiały i robiły z dzieci aspołeczne niemowy?

No nie wiem…

22 komentarze

  1. Dag

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *