Nie wtrącaj się!

Nie wtrącaj się!

Budowanie relacji to z jednej strony najtrudniejsze, a z drugiej najciekawsze zadanie z jakim musi mierzyć się człowiek. Zwłaszcza jeśli ten człowiek ma ledwie skończone 3 lata. Jest ufny, szczery i otwarty. Jednak czasem to nie wystarcza i mimo dobrych intencji doświadcza tak samo często odrzucenia i akceptacji. 
Nie raz obserwowałam jak inne dzieci odsuwały syna od wspólnej zabawy. Powód był prosty – problemy z komunikacją. Nie rozumiały go, a on nie potrafił zwerbalizować swoich próśb, co denerwowało i dzieci, i jego samego. Nie płakał z tego powodu, czasem tylko buzia w podkówkę mu się wykrzywiła, ale znosił to dzielnie. Nauczył bawić się sam. Nauczył się nie prosić i nie wtrącać w zabawę innych.

Ja z kolei nauczyłam się zaciskać pięści, powstrzymywać łzy i udawać, że nic złego się nie dzieje. A dobrze przecież wiem, że odrzucenie nie pozostaje bez echa. Zapada w pamięć, pytanie tylko na jak długo?

Wszystko zmieniło się, gdy Matiemu zaczął rozwiązywać się język. Nowe przedszkole, nowi koledzy i zupełnie inny start. Teraz z radością angażuje się w zabawy i zadania. Na placu zabaw przestał odstawać, a nie raz jest prowodyrem kreatywnych akcji, które wypełniają mnie dumą, a czasem przyprawiają o zawał serca.

Dzieci są mistrzami w wywoływaniu emocji. Skrajnych.

Ostatnio zbratał się ze starszymi od siebie kolegami. Może sześciolatkami. Razem ganiali, zbierali patyki – oj przepraszam – skarby, kręcili się na karuzeli. W pewnym momencie podszedł do nich inny chłopiec. Na co “starszaki” zareagowali:
– hej, Paweł ale my się z tobą nie bawimy!
– ale dlacego?
– bo nie!

Pawełek jednak nie dawał za wygraną i postanowił wejść do karuzeli, na co odezwał się mój syn:
– słysałeś. My sie z tobą nie bawimy!

Przyznam, że zaskoczył mnie tym zachowaniem, bo pierwszy raz widziałam jak sam kogoś wyklucza z zabawy. Żal zrobiło mi się Pawełka, który spuścił głowę i z wykrzywioną w podkówkę miną pobiegł do swojej mamy. Smutno mi się zrobiło, bo zrozumiałam, że moje dziecko samo będzie podejmowało decyzje i często będą one podyktowane opinią grupy. Z kim się bawić to dopiero początek życiowych wyborów.

Byłam w rozterce. Kazać Matiemu zaprosić Pawełka do zabawy czy pozwolić mu ganiać z chłopakami. Jednak on dokonał wyboru. Sam. Był radosny i szczęśliwy.

NIE WTRĄCAJ SIĘ – pomyślałam. Życie nie jest sprawiedliwe i nie da się lubić wszystkich, i być przez wszystkich lubianym. Niech sam buduje swoje relacje. Pewnie nie raz się jeszcze sparzy, ale też zapewne nawiąże wspaniałe przyjaźnie.

Gdy wracaliśmy do domu jakby od niechcenia powiedziałam:
– wiesz, Pawełkowi było dziś bardzo smutno.
– dlacego?
– bo nikt nie chciał się z nim bawić….
– aha

NIE WTRĄCAĆ SIĘ. To najtrudniejsze zadanie dla rodzica.
Zdecydowanie.2 thoughts on “Nie wtrącaj się!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *