Pierwsze 10 kilometrów!

Pierwsze 10 kilometrów!

Zawsze byłam dobra w biegach krótkodystansowych. Potrafiłam się zdyscyplinować na tyle by zrobić szybki ale krótki bieg. Ukochany dystans to 3 km. Kiedy potrzebowałam się zresetować robiłam 5. Nie ruszałam się dalej, bo nie miałam takiej potrzeby. Zdawałam sobie sprawę, ile wysiłku trzeba włożyć by biegać na długich dystansach i nie rozumiałam po co? Aż zamarzył mi się START. Był tylko jeden mały problem… kto organizuje bieg uliczny na 3km? 

Nie miałam wyjścia. Musiałam zaprogramować swoją głowę na 10km. To było do zrealizowania. Zaczęłam jesienią i postanowiłam wesprzeć się konkretnym planem treningowym. Nie należę do osób, które biegają (czy trenują) bez przygotowania, więc i do przekroczenia magicznej dla mnie granicy 5 km, też się przygotowałam.

Skorzystałam z planu przygotowanego przez Jurka Skarżyńskiego:

TRENING BIEGOWY DLA POCZĄTKUJĄCYCH – Pierwsze 10 km. 

I tak zaczęłam uprawiać swoje marszobiegi.

1 stycznia 2015 zrobiłam swój pierwszy trening w terenie bez podpierania się planem. Wiedziałam, że mam już dość dobrą kondycję i mogę mierzyć się z dystansem. Ale też nie biegłam “ile bozia sił dała”. Tak naprawdę zrobiłam tylko 4km, by w kolejnym biegu zrobić 5, w następnym 6… 7, 8… a kolejny bieg miał być na 9km. Miał być, ale gdy do postawionego sobie celu został tylko kilometr to już nie mogłam się zatrzymać!

Zrobiłam dokładnie 7 biegów od początku stycznia i 7 lutego przebiegłam wymarzoną dychę!

Satysfakcja jaką poczułam jest nie do opisania. Po prostu nie jestem w stanie wyrazić tych emocji tuż po zatrzymaniu się, które mieszają się ze zmęczeniem, drżeniem nóg, potem spływającym po niemal każdej części ciała.

Plan zakładał by zrobić 10km w ciągu pierwszych 6 miesięcy, a w drugim półroczu zacząć biegać na 16km.
Cóż… szybko mi poszło, dlatego nie zwlekam i zgłaszam się do mojego pierwszego biegu ulicznego:

XXII Bieg Uliczny im. Wojciecha Korfantego

10 km
Katowice – Siemianowice Śląskie
18 kwiecień 2015

Biegnę!

A po starcie zacznę nowy plan: Przygotowania do półmaratonu.

Będzie się działo 🙂6 thoughts on “Pierwsze 10 kilometrów!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *