Mata do jogi – mieć czy nie mieć?

Mata do jogi – mieć czy nie mieć?

-Mamo! Gdzie mam położyć twoją szmatę?
-Jaką szmatę?
-no TO! – (demonstracja wizualna) – Do Jogi!

No tak. Nie potrzebowałam więcej argumentów by zacząć się rozglądać za nową matą. Wprawdzie lubiłam starą. To nic, że nie da się doczyścić, a miejscami jest tak cienka, że można przez nią oglądać świat. To nic, że gdy ją rozwijam mój pokój pokrywa niebieski pył. To nic. To moja pierwsza w życiu mata. Mam ją od dziecięciu lat, a kupiłam  w markecie za 20 zł. Czas spojrzeć prawdzie w oczy. Mój syn ma rację. To SZMATA do jogi jest. Zużyła się i już.

Poszukiwania rozpoczęłam kilka miesięcy temu i przyznam, że miałam twardy orzech do zgryzienia: jaką matę mam kupić? Czy w ogóle potrzebna jest mi mata?

Hmm… to może dziwne, ale 20 lat temu, gdy joga jeszcze nie była taka komercyjna, nikt nie praktykował na MATACH DO JOGI. W szkole były zwykłe karimaty, czasem ręczniki. Sama zaczynałam na panelach i na dywanie. Potem rozkładałam sobie koc, ale tylko wtedy, gdy chciałam pomedytować w spokoju. I muszę przyznać, że byłam wtedy o wiele lepszą joginką niż teraz.

Mata nie zrobi z Ciebie jogina, choćby nie wiem ile kosztowała!

Gdy przeszłam przez etap wyparcia: “Nie potrzebuję – Nie kupuję”, postanowiłam wypisać sobie wszystkie ZA i PRZECIW. Do czego jest mi potrzebna i ile zamierzam na nią przeznaczyć.

Ten kto rozglądał się choć raz za matą (niekoniecznie do jogi) wie, że temat jest prawie nie do ogarnięcia. Rodzajów jest mnóstwo. Marketingowcy próbują sprzedać nawet zwykły ręcznik z mikrofibry jako rzecz niezbędną każdemu joginowi. Jednak podstawowe kryteria poszukiwania maty idealnej to:

1. Rozmiar
Długość maty mieści się średnio od 100 do 185 cm. Osoby bardzo wysokie mogą sobie zamówić matę na wymiar. Szerokości też są zróżnicowane. Najczęściej jest to 60cm, ale są też szersze (70, 75, 80cm).

2. Grubość 
Od 2,5 cm do 6cm

3. Materiał
PVC (najtańsza)
TPE (Thermal Plastic Elastomer)
Kauczuk

4. Cena
Od 20 do 600zł za maty dostępne w sklepach. Maty na zamówienie, lub ze specjalnych kolekcji “dizajnerskich” trzeba dać znacznie więcej 😉
Przeczytałam opinie i rekomendacje joginów i tylko uśmiechnęłam się pod nosem. Z każdego porównania wynikało jasno, że im droższa mata tym lepsza, najlepiej eco (kauczuk), a te wszystkie poniżej 100 zł nadają się jedynie dla początkujących. Maty kupione w marketach i niektórych sklepach internetowych KOMPLETNIE NIE NADAJĄ SIĘ DO PRAKTYKOWANIA JOGI. Bzdura.

Jak już wspomniałam jogę można praktykować bez maty. Uważałabym jednak na zakupy na allegro. Wiele ze moich znajomych nacięło się na super tanie i super kolorowe maty (fitness, joga), które podczas użytkowania pękały, odkształcały się i farbowały ciało i ubrania. Nie wspominając o chemicznym zapachu. Matę najlepiej jest dotknąć lub zamówić produkt, który się widziało i zna.

Jaka jest więc idealna mata do jogi?
Taka, dzięki której stworzysz swoją własną STREFĘ ZEN. Która będzie komfortowa i bezpieczna (antypoślizgowa!). Która będzie Ci pomagała a nie przeszkadzała w praktyce. Powinna Ci całkowicie pasować. Jeśli tak nie jest, znaczy się, że źle wybrałaś.

Zdecydowałam, że moja stara mata do jogi sprawowała się idealnie, więc nową chcę mieć podobną:

  • 60x175cm,
  • PVC
  • tylko grubość inna. Stara miała 2,5cm. Tym razem chciałam mieć “coś” grubszego, dla lepszej izolacji od podłoża.

STREFA ZEN, to jednak moje podstawowe kryterium. Rozwijam matę, zapalam kadzidełko, włączam relaksującą muzykę… i przenoszę się do innego świata.

JA – mój UMYSŁ – moje CIAŁO.

Wspomniałam, że poszukiwania tej idealnej maty trwały kilka miesięcy głównie dlatego, że uparłam się żeby nie wydać na nią więcej niż 50zł.

Aż wreszcie trafiłam na matę IDEALNĄ (w TK MAXX tak na marginesie).

05-61333_CitronSundial_C

GAIAM Premium Yoga Mat
– 5cm grubości
– wymiary: 61x172cm
– PVC
– bez ftalanów, bez lateksu
– antypoślizgowa
– dożywotnia gwarancja

Taka jaką chciałam mieć.
Brak maty nie jest przeszkodą w praktykowaniu jogi… ale mata jednak daje komfort i psychiczny, i treningowy. Warto też dokładnie sprecyzować czego się chce. To najlepszy sposób na uniknięcie rozczarowania… No i trzeba dobrze poszukać, bo może się okazać, że wymarzony produkt jest na wyciągnięcie ręki 🙂

 

*zdjęcia pochodzą ze strony www.gaiam.com8 thoughts on “Mata do jogi – mieć czy nie mieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *