Czy grozi Ci zakwaszenie organizmu?

Czy grozi Ci zakwaszenie organizmu?

Jedna z emitowanych w telewizji reklam działa na mnie jak płachta na byka. Ok. Większość reklam mnie denerwuje, zwłaszcza leków, suplementów diety, pseudo żywności itp. Kto to w ogóle łyka? W sensie dosłownym. Okazuje się jednak, że grono odbiorców cud medykamentów jest liczne. Bez zastanowienia, a co gorsza bez uzasadnienia, kupują, łykają,”odżywiają się”. Mogę powiedzieć “nie moja sprawa. Każdy robi ze sobą co uważa”, ale jak słyszę kolejny raz pytanie:  “nie potrafię schudnąć. Myślisz że mam zakwaszony organizm?”, to zaczyna być też moją sprawą. Odpowiedź mam jedną:
– nie wiem. Zrób badanie. 

Informacje płynące z mediów na temat “zakwaszenia organizmu” są mało precyzyjne i praktycznie każdy może się podciągnąć pod objawy:
– nadwaga

-problemy z odchudzaniem
– uczucie zmęczenia
– senność

-osłabienie włosów i paznokci
-bóle i zawroty głowy

Znasz to? Niektóre z nich i mnie dopadają, ale jeszcze żaden test nie wykazał, że mój organizm jest zakwaszony. Podejrzewam, że wiele z osób, które skusiła reklama, również takiego problemu nie mają. “Zakwaszenie organizmu” to kolejne hasło pod które podciąga się problemy z odchudzaniem i zaburzenia metabolizmu.

Co jednak trzeba wiedzieć o równowadze kwasowo-zasadowej organizmu?

Przede wszystkim jest to stan, w którym odpowiedni stosunek kationów i anionów warunkuje właściwe pH. Optymalne pH krwi dla procesów przemiany materii to:

pH 7,35 – 7,45

Każdy spadek poniżej 6,8 i wzrost powyżej 7,8 jest dla człowieka zabójczy (m.in przez denaturację białek i zahamowanie pracy enzymów komórkowych).

pH powyżej 7,35 to zasadowica
pH poniżej 7,35  to kwasica

Przyczyny kwasicy leżą nie tylko w niewłaściwej diecie, ale też w:
– negatywnych stanach emocjonalnych (stres, lęki, złość, agresja)
– zaburzeniach snu,
– wysokiej temperaturze ciała (gorączce)
– otyłości
– chorobach typu: cukrzyca; schorzeniach nerek, kory nadnerczy, wątroby

Objawy kwasicy to nie tylko problemy z odchudzeniem, a przede wszystkim: bezsenność, migreny, zapalenie śluzówek jamy ustnej, problemy z połykaniem, zatrzymanie wody w organizmie.

Jak już wspomniałam, nie tylko kwasica stwarza zagrożenie, ale zasadowica również, choć o tym w mediach mówi się rzadko, bo nie jest dochodowa (chodzi przecież o sprzedaż środków alkalicznych!)

Zagrożeni zasadowicą jesteśmy w przypadku:
– ostrych i przewlekłych biegunek i wymiotów
– zaburzeń hormonalnych
– niedożywienia
– zbyt dużej ilości alkalizujących medykamentów!!!

Również objawy, są trudniejsze do jednoznacznego zdiagnozowania: bolące mięśnie, astma, znużenie, wychładzanie się organizmu.

Kwasica to poważny, chorobowy stan, który spowodowany jest długotrwałym zakwaszaniem organizmu. Często te dwa pojęcia są ze sobą mylone, dlatego jeśli zrobisz badanie krwi, mało prawdopodobne, że wyjdzie Ci wskazanie w kierunku obecności zbyt dużej ilości kwasów w organizmie. Zakwaszenie utrzymuje pH krwi w normie, a mechanizmy ustrojowe nie zostają zaburzone. Dopiero mając do czynienia z PRZEWLEKŁYM ZAKWASZENIEM, można mówić o stanie niebezpiecznym dla zdrowia, wymagającym leczenia.

Jak więc sprawdzić czy w Twoim organizmie utrzymuje się podwyższony poziom kwasów?
Bardzo prosto. Za pomocą dobrze znanych jeszcze ze szkoły podstawowej papierków lakmusowych. Pewnie sprawdzaliście zasadowość i kwasowość cieczy?

W domowych warunkach robimy podobne doświadczenie chemiczne. W paski do badania pH moczu zaopatrujemy się w aptece. Koszt ok 30zł za 120 papierków.

Badanie musi być przeprowadzone całodobowo. W odstępach co kilka godzin. Pierwszy pomiar następuje zaraz po przebudzeniu. Każdy pomiar zaznaczamy na wykresie: dolna oś – godziny, górna oś – pH). Jeśli wykres jest jednostajny poniżej wartości zasadowej (pH 7.35) mamy do czynienia z zakwaszeniem. Jeśli natomiast wykres ma charakter skokowy, nie mamy się czym martwić. Równowaga jest zachowana. Pamiętaj, że po nocy pH jest najniższe.

Nie kupuj więc alkalicznych środków na zakwaszenie organizmu, jeśli nie wiesz, czy naprawdę jest Ci to potrzebne, bo możesz tylko sobie zaszkodzić. Sprawdź! A jeśli rzeczywiście Twój organizm jest zakwaszony, to zbilansuj swoją dietę, unikaj stresu i wysypiaj się! Dla ułatwienia przygotowałam zestawienie produktów kwaso- i zasadotwórczych. Mam nadzieję, że ułatwi ona komponowanie zasadowych posiłków.

Pamiętaj, że między kawasem a zasadą powinna być równowaga. Potrzebujesz produktów z jednej i drugiej grupy. Unikaj jednostajnego łączenia produktów z Tabeli nr 1 czyli tylko silnie zasadowych lub tylko silnie kwasotwórczych.

Tabela produktów zasado- i kwasotwórczychDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *