Książki, które zrobiły rewolucję w mojej głowie

Książki, które zrobiły rewolucję w mojej głowie

Nie lubiłam czytać. W podstawówce. Zero lektur przeczytanych do końca. O innych książkach nie wspominając. Przynajmniej w tych pierwszych latach. Potem zgarnęłam z bibliotecznej półki “Wichrowe wzgórza”, że niby dla mamy. Miałam wtedy może 11 czy 12 lat. Książkę czytałam pod kołdrą świecąc sobie latarką. Ta jedna książka otworzyła mi drzwi do czytelniczego świata. Romansidło… no tak. Ale za to jakie? Na dwunastolatce zrobiło ogromne wrażenie. To jedyna pozycja, którą przeczytałam kilkanaście razy, bardziej z sentymentu, niż w poszukiwaniu odpowiedzi na moje pytania. I mimo, iż wciąż szukam KSIĄŻKI SWOJEGO ŻYCIA, “Wichrowe wzgórza” są dla mnie punktem, w którym zaczęłam wybierać lektury świadomie. Zrozumiałam, że to co powinnam (przeczytać) nie zawsze pokrywa się z tym czego chcę naprawdę. W dorosłym życiu często stałam w opozycji. Na studiach humanistycznych czułam się jak na innej planecie. To czym zachwycali się moi koledzy ja uznawałam za stek bzdur, a książki które omawiałam z żarem w oczach okazywały się zupełnie nieznane w “środowisku”. MUST READ to nie dla mnie. Książki dzielę na te, które:
– wprawiają mnie w dobry nastrój (i nie jest to często literatura najwyższych lotów)
– zmuszają mnie do myślenia i rozwijania wyobraźni
– dają mi odpowiedzi (podpowiedzi). Nie mam tu na myśli poradników typu: Jak żyć? Co zrobić by zarobić? itp.
– poszerzają moją wiedzę w dziedzinach, które mnie interesują

Z dziecka, które nie lubiło czytać, wyrosłam na osobę, która nie wyobraża sobie życia bez czytania. I przestało mi przeszkadzać, że nie mam z kim pogadać o książkach, które mnie interesują. Każdy wybiera to co lubi.

Ten wpis nie jest też zwykłą zachętą do przeczytania pozycji, które przedstawię poniżej. Chcę Wam raczej opowiedzieć o rewolucji, która dzieje mi się w głowie, a której sprawcą są trzy niewinne pozycje książkowe.

Jak wspominałam wyżej. Jeszcze nie trafiłam na KSIĄŻKĘ MOJEGO ŻYCIA, ale w te wakacje znalazłam taką, którą zaliczyłam do innej kategorii: Przeczytać i polecać każdej kobiecie! Feministka ze mnie żadna, przynajmniej  w tradycyjnym rozumieniu tego słowa, ale nie jestem też kobietą, która godzi się na kulturę, sposób wychowania, tradycyjny model rodziny który wpajano nam od dziecka. Wiele jest sprzeczności w tym jakiego świata nas nauczono, a jakim ten świat się ukazuje. Zresztą popełniłam wiele tekstów na tym blogu, w których mówię otwarcie o tym co dla mnie znaczy słowo KOBIETA i co myślę o roli jaką nam się narzuca. Z jakiś powodów, których nawet nie mam ochoty analizować jest we mnie wewnętrzny bunt wobec… hmm… świata mężczyzn? Mimo, iż szanuję obie płci i uznaję pierwiastek męski i żeński jako siły doskonałe, uzupełniające się, jednakowo ważne to wkurza mnie to jak bardzo męski punkt postrzegania świata zdominował żeński. Jak bardzo dałyśmy się zepchnąć ze swoimi emocjami na margines. “Biegnąca z wilkami” Clarissy  Pinkola Estes to dla mnie jedynie usystematyzowanie wiedzy, jaką zdobyłam do tej pory. Uświadomiłam sobie też, że moje intuicyjne myślenie o sobie jako kobiecie nie jest bezpodstawne. To jest w naszych genach. Ta silna niechęć do bycia zdominowaną.

“Biegnąca z wilkami” jest niezwykłą książką. Nie można jej tak po prostu przeczytać w jeden wieczór. To raczej rozprawa antropologiczna, choć poradnikiem czy książką naukową na pewno nie jest. Autorka poprzez archetypowy świat mitów, baśni, legend stara się rozprawić z kobiecą psychiką. I nie chodzi tu o banalne porównania kobiety do brzydkiego kaczątka czy Baby Jagi. To sięga znacznie głębiej. Okazuje się bowiem, że pewne schematy zachowań są identyczne dla kultur całego świata, że powielane przez pokolenia historie są zbieżne niezależnie od półkuli na której są opowiadane, że w tych historiach zawarta jest cała mądrość o kobiecej psychice, kobiecej duszy. Czytając kolejne rozdziały wiedziałam, że ta książka jest o mnie. Jest dla mnie. Jest dla każdej kobiety. Nic nie da jeśli streszczę Wam “co autorka ma na myśli”, musicie same sięgnąć po tę książkę i odkryć przesłanie, mogę jedynie wrzucić kilka cytatów dla zachęty:

Z a c z n i j. Tak się czyści zatrutą rzekę. Jeśli się boisz niepowodzenia, zacznij mimo to, a jeśli nie można inaczej, to ponieś klęskę, pozbieraj się i zacznij od nowa. Jeśli znów się nie uda, to co z tego? Zacznij jeszcze raz. To nie porażka powstrzymuje- to niechęć do zaczynania od początku powoduje stagnację. Co z tego, że się boisz? Jeśli się obawiasz, że coś wyskoczy i cię ugryzie, to niech się to wreszcie stanie. Niech twój strach wyjrzy z ciemności i cię ukąsi, żebyś miała to już za sobą i mogła się posuwać dalej. Przezwyciężysz to. Strach minie. Lepiej, żebyś wyszła mu naprzeciw, poczuła go i pokonała, zamiast mieć w nim wieczną wymówkę do czyszczenia rzeki.

Wiedzą o tym wilki. Kiedy pojawia się intruz, wilki szczekają, warczą, nawet gryzą, ale często wybierają przeciwną taktykę – wycofują się na pewną odległość i siadają zbite w grupkę, jak przykładna rodzina. Siedzą i oddychają razem

 

Kobieta udomowiona to taka, która zagubiła gdzieś swój talent, pasję, tkwiący w niej ogień; zostawiła za sobą, zaniedbała to, co kochała, co pragnęła robić, to, kim chciała być. (…) Zrezygnowała z dziecięcych marzeń, ponieważ na jej drodze pojawiła się złota kareta, obietnica łatwego życia, bogaty kochanek, dobrze płatna, choć nudna praca”.

 

(…) tkanka blizny jest silniejsza i odporniejsza na wszelkie urazy niż zwykła skóra”

Wszystkie stworzenia muszą się nauczyć, że istnieją drapieżnicy. Bez tej wiedzy kobieta nie zdoła bezpiecznie poruszać się po własnym lesie, tak by nie zostać pożartą. Zrozumieć drapieżnika to znaczy stać się dojrzałym zwierzęciem, które nie jest bezbronne z powodu swej nieświadomości, ufności, braku doświadczenia, głupoty

To wczesne wdrażanie do “bycia miłą” powoduje potem, że dorosła kobieta lekceważy głos intuicji. Inaczej mówiąc, dziewczynki są celowo uczone uległości wobec drapieżnika. Wyobraźcie sobie wilczycę, która uczy swoje młode by “były miłe” w obliczu groźnej fretki albo chytrego diamentowego grzechotnika.

 

Zraz po lekturze “Biegnącej z wilkami” miałam poczucie, że mogę wszystko. Że skończyło się “odkładnie na potem” spraw ważnych tylko dla mnie. Dlatego pierwszą rzeczą jaką zrobiłam było sięgnięcie po kolejną lekturę “Podstawy Jogi Królewskiej” Rammurti S. Mishra. Kiedyś wydawało mi się, że ta pozycja jest dla mnie zbyt ciężka, że wiedza w niej zawarta jest dla mnie nieosiągalna. Joga tak. Medytacja nie. Dopiero lata praktyki jogi uświadomiły mi jak daleko jestem od jogi właśnie. Bo to nie tylko system bardzo efektownych i modnych ćwiczeń. To jedność ciała i umysłu. Niestety w mojej praktyce pracy nad umysłem brakowało. Dlatego nie odkładam na “kiedyś”. Zaczynam od początku. Od Medytacji. Od Sugestii. Od programowania umysłu. Robię to na dwa sposoby zamiennie:
1. Medytacja – sugestia mentalna
2. Programowanie umysłu metodą Silvy.

Dlatego, że:

Sugestia mentalna jest najpotężniejszą siłą na świecie. Umysł to wszechświat, a wszechświat to manifestacja Kosmicznego Umysłu. Myśl jest materią i wszystkie rzeczy materialne są jedynie ekspresją umysłu.

Sugestia jest kluczem do medytacji. Bez sugestii medytacja nie jest możliwa.  Złe sugestie przynoszą nieszczęście, dobre sugestie uszczęśliwiają. Najpierw sugestia pojawia się w umyśle w postaci wyobrażenia, myśli, rozumowania czy refleksji. Potem przechodzi w zmysły i mowę, aby wreszcie trafić do narządów działania i stać się działaniem.
A człowiek jest właśnie taki, jakie są jego czyny.

A już na samo zakończenie wakacji, dla odprężenia wzięłam do ręki, krótką poradnikową książkę “Filozofia Kaizen” Dr Robrta Maurer(choć poradników szczerze nie znoszę, bo wg mnie zżerają czas, a nie prowokują do działania. Ile poradników w życiu przeczytałyście i ile z nich pamiętacie, hmm?). Tyle, że to nie jest tylko zwykły poradnik z cyklu “jak zmienić swoje życie na lepsze”, to cała filozofia, której centralnym punktem jest bycie w ciągłym procesie ulepszania. Mimo, że kaizen ma swoje źródło w japońskiej filozofii biznesowej, to z łatwością można ją zastosować do stylu życia. Jak? Metodą małych kroków! Kaizen to nic innego jak metoda małych kroków. Nie rewolucja. Nie drastyczne zmiany. To budowanie swojego życia świadomie. Krok po kroku. Minuta po minucie. Dokonywanie małych zmian, które będą składały się na duży sukces. Czy to w życiu zawodowym, czy prywatnym, uczuciowym. Niezależnie od tego co chcesz zrobić ze swoim życiem – zrób pierwszy krok. I powtarzaj go codziennie, a dojdziesz tam gdzie chcesz.
Tego właśnie staram się trzymać, bo mam tendencję do skakania na głęboką wodę.

Wszystkie zmiany, także te pozytywne, budzą lęk. Próby osiągnięcia celów za pomocą radykalnych lub rewolucyjnych środków często kończą się fiaskiem, gdyż zwiększają poziom lęku. Jednakże małe kroki kaizen wyłączają lękową reakcję mózgu, stymulując racjonalne myślenie i twórcze podejście.

Trzy książki, które usystematyzowały moje postrzeganie świata, które nakręciły i nakręcają do podejmowania nowych wyzwań, dzięki którym mam ogromną motywację do udoskonalania siebie, swojej pracy, swojego otoczenia, są moją najlepszą inwestycją od lat!Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *