Zapuść korzenie. Czakra Podstawy

Zapuść korzenie. Czakra Podstawy

Nic mi się nie chce.
Nie chce mi się żyć.
Każde moje działanie kończy się fiaskiem, więc po co mam robić cokolwiek?

Z brakiem energii, czasem chwilowej, czasem tej życiowej w swojej pracy spotykam się dość często. Od dziecka jesteśmy karmieni przeświadczeniem, że świat jest zły, a życie ciężkie. Z tym nastawieniem wychodząc z Domu Ojca i Matki stajemy u progu życia. Wiele kompleksów i nieuzasadnionych lęków uniemożliwia nam harmonijne funkcjonowanie w świecie, we własnym życiu. Poczucie bezsensu, porażki, lęku przed podjęciem działania towarzyszy niejednemu z nas. Ucieczka w konsumpcjonizm, w natychmiastowe zaspokojenie swoich potrzeb to częsta praktyka, która niestety nie gwarantuje nam ani bezpieczeństwa, ani poczucia stabilności życiowej, ani nawet sensu życia. Stres zajadamy. Karmimy wyrzuty sumienia, po czym opadamy z sił z poczuciem bezsensu.

W takich przypadkach mówię: ZAPUŚĆ KORZENIE!

Za poczucie bezpieczeństwa, stabilność (też finansową), energię życiową, poczucie bycia Tu i Teraz, mocne zakorzenienie w rzeczywistości i w przyrodzie odpowiada Czakra Podstawy. Praca z energią czakr wydaje się skomplikowana, ale tak naprawdę jest intuicyjnie prosta. Wystarczy świadomość, że jesteśmy złożeni z różnych energii, które na siebie oddziałują. 

CZAKRA PODSTAWY

Znajduje się u nasady kręgosłupa. Jej kolorem jest czerwony. Jest to pierwsza z czakr, można powiedzieć podstawowa, czasem mówimy o niej czakra korzenia. Dlaczego? To dzięki niej chcesz “zapuścić korzenie”. W sensie dosłownym (rozmnażanie, rodzina, dom) ale też dążysz do stabilizacji, do polepszania warunków finansowych, trzeźwo i racjonalnie patrzysz na świat. Czujesz się w tym świecie pewnie i bezpiecznie. 

Jeśli nie masz zaburzeń w tej energii to:
– jesteś pewny siebie, odważny
– odczuwasz więź z naturą
– potrafisz zadbać o swoje warunki finansowe
– dbasz o własne ciało i zdrowie
– masz dużo sił witalnych
– czujesz się bezpiecznie 
– świat postrzegasz jako dobry i sprzyjający 
– dbasz o swój byt

Zaburzenia w przepływie energii w Czakrze Podstawy powoduje:
– lęk przed życiem i działaniem
– postrzegania świata jako ciągłego zagrożenia
– brak poczucia bezpieczeństwa (strach o finanse, o zagrożenia zewnętrzne)
– poczucie bezsilności wobec zdarzeń
– brak sił do działania
– częste problemy finansowe 
– poczucie bezsensu podejmowanych działań, życia
– brak kontaktu z naturą
– problemy zdrowotne związane często z niedbaniem o siebie

Osoby z zamkniętą Czakrą Podstawy bardzo często zależne są od innych. Same nie potrafią zadbać o siebie i swoje warunki finansowe. Są słabi psychicznie i wątłego zdrowia.

Nadaktywność w tej energii prowadzi natomiast do materializmu. Konsumpcyjnego życia skupionego głownie na gromadzeniu dóbr, zachłanności, zaspakajaniu własnych potrzeb. Takie osoby są często agresywne i nadpobudliwe.

Zaburzenia w tej czakrze prowadzą do bardzo poważnych stanów i chorób: otyłość, anoreksja, choroby jelit. Ale także choroby związane z układem kostnym i układem krwionośnym.

Zapuść korzenie.
To najlepsze co możesz dla siebie zrobić jeśli czujesz, że brak Ci sił, poczucia sensu życia, bądź gdy jedynym Twoim sensem jest wydawanie pieniędzy. Gdy czujesz się niepewnie, ogranicza Cię strach przed nowym, nieznanym. Gdy czujesz nieuzasadniony lęk przed życiem, podjęciem działań, własną przyszłością. Zadbaj o tę czakrę. 

Pomóż sobie kolorem. CZERWONY dodaje energii i pewności siebie. Otaczaj się przedmiotami w tym kolorze. Ustaw wazon z czerwonymi kwiatami na stole lub włóż swoje zdjęcie do czerwonej ramki. 

Szukaj kontaktu z naturą. Idź na spacer do lasu, parku. Chodź boso jeśli to tylko możliwe. Otaczaj się zielonymi roślinami.

Wizualizuj. Wyobrażaj sobie spacer po lesie. Zapuść korzenie.

Praktykuj jogę (zwłaszcza skłony do przodu, krzesło, wojownicy, drzewo, kruk).

Ruszaj się. Uprawiaj sport. Wzmacniaj swoje ciało, swoją siłę fizyczną.

Dbaj o siebie.

Jakość Twojego życia zależy od Twojego podejścia do niego. Czakra Podstawy jest kluczowa. To ona odpowiada za Twoją egzystencję. Nie mów, że to bez sensu… spróbuj. Twoje życie jest tego warte. Masz je tylko jedno.

NamasteDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *