Porozmawiajmy o seksie. Czakra płciowa

Porozmawiajmy o seksie. Czakra płciowa

Słyszeliście kiedyś o Tantrze? Tantra joga, tantryczni kochankowie, joga miłości… myślę, że każdy z nas zna te pojęcia. Myślę też, że każdy od razu kojarzy je z seksem. Niestety zachodni świat mylnie nadał Tantrze czysto seksualne znaczenie. To nie o seks w niej chodzi, a przynajmniej nie tylko o to. Tantra jako nurt filozoficzny rozwinęła się w okresie 500-1000 roku i to właśnie z tego nurtu wywodzi się wiedza o czakrach. Niespodzianka?

Tantra w rzeczywistości dotyczy “zjednoczenia archetypicznych przeciwieństw w swoim wnętrzu i objęciu całego kontekstu. Zajmuje się splataniem ze sobą symbolicznych biegunów egzystencji: ciała z umysłem, ziemi z niebem, ducha z materią, Boga z Boginią, męskości z kobiecością. Poprzez integrację czyli spajanie tych przeciwieństw, tkanina życia może powrócić do równowagi”. )*

Ale od początku. Przypomnijcie sobie to co mówiłam o Pierwszej Czakrze – Podstawy. Kto nie jest na bieżąco odsyłam do tekstu:

Zapuść korzenie. Czakra Podstawy
 

 

 

 

 

 

 

Pierwsza Czakra ugruntowuje nas w życiu, daje uziemienie, a także punkt odniesienia. Sprawia, że jesteśmy świadomi własnego życia, ciała, sytuacji w której się znajdujemy. Jest jednopunktowa. Gdy przejdziemy wyżej na mapie czakr dodajemy punkt drugi – Czakrę Płciową (Sakralną).Jest to pierwszy splot energetyczny otulający nasz rdzeń. Od tego momentu zaczynamy naszą wspinaczkę do Korony – świadomości, jedności z Boskością. Zaczynamy pracę biegunową. 

System czakrlany i Tantra to nic innego jak praca z biegunami. W jodze chodzi dokładnie o to, by te bieguny ze sobą zintegrować. 

A teraz konkretnie. Co to jest Czakra Płciowa?

To splot energetyczny znajdujący się w okolicach narządów płciowych (tuż poniżej pępka). Oddziałuje na narządy płciowe, brzuch, kość krzyżową, a także biodra, uda i kolana.

Odpowiada jej kolor pomarańczowy:

Żywiołem drugiej czakry jest woda. Odpowiada za przepływ płynów w organizmie (np limfa, sperma). Wpływa na pracę narządów płciowych, nerek, pęcherza moczowego. 

Energia tej czakry to uczuciowość, zmienność, wydajność, kreatywność, przyjemność, seksualność, spontaniczność i radość.

Wszystkie pragnienia, popędy, potrzeby czerpią energię właśnie z tej czakry. 

Aby uzmysłowić sobie jej znaczenie należy odnieść się do czakry pierwszej. Kiedy zaspokoimy już podstawowe życiowe potrzeby (dach nad głową, jedzenie, środki do życia), Kiedy poczujemy się stabilnie w życiu zaczynają rodzić się w nas pragnienia. EMOCJE. To właśnie one tutaj dominują. Poznajemy świat zmysłami. Dotyk, słuch, węch, odczucia dają nam informacje o tym co nas otacza. Gdy czujemy się zagrożeni – zamykamy się i wycofujemy, Reagujemy na ból. Dążymy do tego by poczuć się komfortowo, poczuć się dobrze. Chcemy być radośni i szczęśliwi… czasem jednak ogarnia nas poczucie bezsensu. Mamy wszystko, ale nie potrafimy się z tego cieszyć. Nie potrafimy się otworzyć. Jesteśmy zablokowani na emocje, na tworzenie więzi, na osiąganie spełnienia. 

Osoby z otwartą czakrą płciową nie mają tego problemu.
– są otwarci i pełni życia
– kreatywni
– mają pasje i realizują się w swoim życiu
– akceptują siebie, potrafią wyrażać emocje, tworzyć więzi 
– są pewni siebie, swoich potrzeb, które potrafią precyzować
– spełniają się w życiu intymnym, potrafią okazywać uczucia i czerpać radość z fizycznego zbliżenia. 

Pomyślcie o tym w konkretnym kontekście. Satysfakcjonujące życie intymne bezpośrednio wpływa na jakość naszego życia. Jesteśmy zadowoleni, pewni siebie, mamy mnóstwo pozytywnej energii. Głowę pełną pomysłów. Chętniej się realizujemy. Podążamy za pasją. Chętniej bierzemy udział w spontanicznych działaniach. Potrafimy rozmawiać z partnerem, otwieramy się na niego, na jego potrzeby, tworzymy silne więzi. Wiele ważnych decyzji podejmujemy… w łóżku! Tak!. W łóżku zwierzamy się z problemów, planujemy przyszłość, śmiejemy się i płaczemy, omawiamy trudne życiowe sprawy. Żeby życie było pełne i dobre to w łóżku musi grać. 

Jeśli nie gra, najprawdopodobniej mamy do czynienia z blokadami energetycznymi w drugiej czakrze:
– nuda, poczucie nijakości życia
– poczucie nieatrakcyjności, zamykanie się na wrażenia zmysłowe (uciekanie przed wzrokiem partnera, zakrywanie się, tłumienie emocji, brak wrażliwości na dotyk lub ucieczka przed nim).
– niskie poczucie własnej wartości
– brak pasji w życiu
– nieumiejętność okazywania uczuć, zamykanie się w sobie, otaczanie się “murem” pozorów
– brak chęci współpracy i otwartości na nowe koncepcje
– chłód w łóżku.

“Zimne łóżko” niestety generuje kolejne problemy, czasem awantury, frustracje. Wzrasta agresja, niezadowolenie, problemy z samorealizacja a także z pracą zawodową. Spada jakość życia. Oziębłość, impotencja, anoreksja… to konsekwencje emocjonalnych niedoborów.

Z drugiej strony nadaktywność w drugiej czakrze prowadzi do nadmiernego popędu seksualnego. Blokada emocji łączy się z potrzebą  zaspokojenia swoich popędów, często wspomaganą używkami, alkoholem, środkami odurzającymi. 

Smutną prawdą jest, że na te blokady często nie mamy wpływu. Powstają okresie dzieciństwa, dojrzewania. Wychowanie w środowisku, w którym seks, seksualność jest tematem tabu nie pozwala na prawidłowy rozwój emocjonalny. Okazywanie uczuć, przytulanie, mówienie “kocham Cię” nie tylko tworzy więź między dzieckiem i rodzicem, ale uczy dzieci kochać siebie i innych. Uczy wyrażać emocje, tworzyć nowe, zdrowe więzi. Mówienie o seksie jako czymś naturalnym ułatwia wchodzenie w dorosłość, radzenie sobie z popędem, z własną seksualnością. 

Nie mamy wpływu na to jak nas wychowano, ale to nie znaczy, że nie możemy z tym nic zrobić. Praca nad otwarciem drugiej czakry jest kluczowa jeśli chcemy by nasze życie było harmonijne i spełnione. Tak jak wspomniałam na początku… to pierwsza czakra okalająca rdzeń. Bez równowagi w tej czakrze nie możemy iść dalej. Wspinać się po szczeblach energetycznych by osiągnąć pełnię. Kariera (splot słoneczny), miłość (czakra serca), komunikacja (gardło), wewnętrzny spokój (Trzecie Oko), świadomość i jedność z Bogiem (Korona) zostają też zaburzone. 

Joga przychodzi z pomocą. Wszystkie pozycje otwierające biodra, skłony do przodu – silnie oddziałują właśnie na tę czakrę. 

Nie bójmy się mówić o seksie, o swoich potrzebach i pragnieniach. To klucz do zdrowego i szczęśliwego życia.

Zadanie na dziś: porozmawiajcie o seksie ze swoim partnerem. 🙂

Namaste. 

 

)* dr Anodea Judith “Joga Czakralna”
)** zdjęcia czakr pochodzą z Pinterst. Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *