O wpływie Księżyca na nasze życie

O wpływie Księżyca na nasze życie

O księżycu i jego wpływie na nasze życie staram się mówić dużo, zwłaszcza na zajęciach jogi, które prowadzę. Moi podopieczni słuchają, choć nie wszyscy ufają temu, co mówię. Często słyszę “nie wiedzę różnicy”. Niestety księżyc wpływa na ciało człowieka dokładnie tak samo, jak wpływa na naturę. Trzeba jedynie przyjrzeć się własnemu ciału, skupić przez moment na sobie, spróbować zaobserwować i przeanalizować swoje samopoczucie, by to dostrzec. Trzeba się zatrzymać. Jeśli o tym nie myślisz, to niczego nie dostrzeżesz. Nauczeni jesteśmy pędzić przez życie niemal na oślep. Bez kontroli nad tym co robimy, bez świadomości jak żyjemy. 

Żyć świadomie znaczy dostrzegać to, co dzieje się wokół. Zauważać to, co ma na nas wpływ. Mam tu na myśli i sposób odżywiania, i kontakty z otoczeniem, relacje z ludźmi, ale też wpływ natury, w tym księżyca na nasze życie. 

Księżyc to nasz naturalny satelita, ma wpływ na grawitację, przypływy i odpływy oceanów, wzrost roślin, zachowania zwierząt. Ma również wpływ na nasze samopoczucie na każdej płaszczyźnie: fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, a według medycyny chińskiej zarządza dwunastoma organami człowieka. 

 

Nów.

O Nowiu mówimy, gdy Księżyc znajduje się w koniunkcji ze Słońcem, czyli obszar zwrócony w stronę Ziemi jest nieoświetlony. To wtedy obserwujemy największe przypływy i odpływy, roślinność zostaje pobudzona do wzrostu, a my dostajemy najwięcej energii do zmian. Skojarzcie to w ten sposób: 

NOWY KSIĘŻYC = NOWE ŻYCIE

To czas na zmiany. Na tworzenie planów. Dokonywanie zmian w życiu. Idealny moment na rozpoczęcie diety, rzucenie nałogów, detoks, zmianę nawyków. Mamy największą kontrolę nad swoim umysłem. Jesteśmy odporni psychicznie i racjonalni. Dostajemy zastrzyk energii i wiarę we własne możliwości. 
Nów to idealny moment na zajęcie się swoim zdrowiem i urodą. Podcinamy włosy, bo rosną szybciej, poddajemy się zabiegom i operacjom, bo blizny goją się lepiej, a nasza odporność na ból jest największa. 
Siły grawitacyjne przyciągają nasze płyny w stronę głowy, co zmniejsza też wagę ciała.  

 

Księżyc przybywający czyli I kwadra.

Przybywa Księżyca, a nam sił witalnych. Należy kumulować energię i mądrze nią zarządzać, bo od tego zależy dalsze powodzenie wytyczonych celów. Nasze ciało chłonie wszystko bardziej i lepiej. Dlatego wszelkie kuracje odżywcze, przyjmowanie witamin, zabiegi pielęgnacyjne, także te chemiczne (np. farbowanie włosów) warto wykonywać właśnie w tej fazie. 
Należy jednak kontrolować swój apatyt, który również wzrasta, co może skutkować niechcianym przyrostem masy ciała. 

 

Pełnia.

Oświetlony jest cały obszar Księżyca zwrócony w stronę Ziemi. Pełny Księżyc to Pełnia w naszym życiu. Kumulują się emocje, nagromadzona energia będzie szukała ujścia, ciśnienie w naszym ciele wzrasta, dlatego mamy skłonność do zatrzymywania wody w organizmie (efekt napompowania), a także do zaburzeń w odczuwaniu i postrzeganiu. 

Na wierzch wychodzą nasze skłonności. Możemy być bardziej nerwowi niż zwykle, nawet agresywni. Bardziej emocjonalni i płaczliwi. Jeśli jesteśmy słabi i mało odporni psychicznie możemy bardziej odczuwać stany depresyjne. Wszystko dzieje się Bardziej. Podczas Pełni dzieje się więcej samobójstw i zbrodni niż podczas pozostałych faz księżyca. Jesteśmy skłonni do robienia nieprzemyślanych zakupów i podpisywania niekorzystnych umów. Nie odbieramy świata racjonalnie. 

Księżyc w Pełni ma również wpływ na produkcję hormonów, dlatego możemy być bardziej pobudzeni seksualnie niż zazwyczaj, impulsywni i niezaspokojeni (wzrost zbrodni na tle seksualnym).

Często odczuwalny jest brak koncentracji i bezsenność.

Niewskazane są zabiegi pielęgnacyjne, operacje (słaba krzepliwość krwi) oraz nadmierna aktywność fizyczna. Wzamian możemy zwrócić się w stronę intuicji, która w tym czasie jest bardziej wyostrzona np. za pomocą medytacji. 
Proponuję też zbierać zioła, bo wtedy mają największą moc.

Księżyc Ubywający czyli II Kwadra

To czas na wyciszenie. Nagromadzona energia zaczyna uchodzić. Zaczynamy zbierać plony poczynionych działań. 
Ubywający Księżyc pomaga nam pozbyć się tego co złe w naszym ciele i życiu. To idealny czas na detoks! Toksyny usuwają się szybciej, a my jesteśmy bardziej wypoczęci i łatwiej znosimy wszelką ingerencję w nasze ciało, aktywność fizyczną oraz pracę umysłową. 

Łatwiej nam zakończyć trudne związki, zerwać toksyczne relacje, pożegnać się z nielubianą pracą lub po prostu posprzątać dom. Do doskonały czas na porządki i w domu, i w życiu. 

 

Księżyc ma wpływ na nasze życie, niezależnie od tego jak sceptycznie do tego podchodzimy. By to dostrzec wystarczy zwracać większą uwagę na to, co dzieje się w naszym życiu, w nas samych i spojrzeć w niebo. Dopiero wtedy jesteśmy w stanie zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje. 2 thoughts on “O wpływie Księżyca na nasze życie”

  • Nie widziałem nigdy żadnych badań na temat, ale czasem mam wrażenie, że moje samopoczucie zależy właśnie od fazy księżyca. Dzieciaki też jakieś pobudzone są przy pełni zawsze :D. Może to zbieg okoliczności, a może faktycznie.

    • Badań nad wpływem księżyca na życie człowieka jest wiele. Księżyc jest badany nieustannie, ostatnie wyniki opublikowano w “Earth and Planetary Science Letters” 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *