Jak zahamować rozwój haluksów w domu?

Jak zahamować rozwój haluksów w domu?

Aktulności Promocja i Reklama

Haluksy to zwyrodnienia stawów, które co roku dają się coraz bardziej we znaki tysiącom Polaków w coraz młodszym wieku. Zaawansowane lata nie stanowią już definitywnego wyznacznika dla tej przypadłości. Poruszanie się z haluksami może sprawiać spory ból w okolicach całej stopy, promieniujący na resztę nogi. Efektem jest znacznie obniżenie jakości życia. Istnieją jednak sposoby zapobiegania powstaniu oraz spowolnienia istniejącej degradacji stawów. Nie ma jednak definitywnego domowego leku na pozbycie się haluksów, w przypadku chęci trwałego wyeliminowania problemu potrzebna jest operacja. W przestrzeni domowej można stosować różnorodne korektory na haluksy, jak i inne środki zaradcze zdolne poprawić ogólny stan stóp.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Jeżeli nie mamy jeszcze haluksów warto stosować codzienne proste techniki zaradcze, by w przyszłości nie musieć martwić się dodatkowym problemem.
Czego unikać by ustrzec się przed haluksami?:
– noszenie butów na bardzo wysokim obcasie,
– noszenia wąskiego obuwia, które dodatkowo posiada wąskie „czuby”,
– kilkukrotnych zmian obuwia w ciągu dnia – stopa w efekcie jest wciskana w różne rozmiary nie mogąc swobodnie oddychać ani się ułożyć
– wykonywania sportów bardzo obciążających stopy – jak jazda na rowerze czy pływanie,
– zwiększenia wagi – duża masa ciała odbija się przede wszystkim na stopach.

Gdy już jednak przypadłość zaistnieje, to codzienne medyczne korektory na haluksy można śmiało uzupełnić o prosty zestaw ćwiczeń wykonywanych w domu. Skumulowany efekt pomoże zniwelować uczucie bólu oraz zahamować proces pogłębiania się haluksów. Wśród najłatwiejszych oraz najbardziej korzystnych ćwiczeń wymienić można:

– chodzenie na palcach po mieszkaniu,
– chwytanie oraz zwijanie w placach stóp kawałków materiału,
– turlanie stopą piłeczek,
– stawanie na piętach,
– odciąganie dużego palca u stopy od wskazującego.

Te proste ćwiczenia należy powtarzać codziennie około 30 razy, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać. Haluksy to przypadłość do wyleczenia, która nie musi wcale pozbawiać nas codziennej radości z życia. Wizyta u ortopedy pomoże nas lepiej nakierować na drodze ku lepszej rehabilitacji. Poza domowymi ćwiczeniami na rynku dostępne są specjalistyczne korektory na haluksy, jak poduszeczki rehabilitacyjne lub wkładki. Codzienne stosowanie tego rodzaju udogodnień znacznie poprawia komfort życia, jednak samego problemu nie wyleczy – ale spokojnie pozwoli nam przetrwać do operacji w lepszej kondycji oraz bez stresu, że zły stan stóp się pogłębi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *