Zalety komosy ryżowej

Zalety komosy ryżowej

Prasóweczki Warto przeczytać

Czym jest komosa ryżowa? Czy to kolejny składnik, który powinien się znajdować w naszej diecie, dzięki temu, że ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie, wygląd i kondycję organizmu? Okazuje się, że rzeczywiście komosa ryżowa jest rośliną o niesamowitych właściwościach. Bywa nazywana quinoa lub też złotem Inków, należy do tej samej rodziny, co buraki czy szpinak. W Polsce nie jest tak popularna, jak na to zasługuje dzięki swoim właściwościom. Komosa ryżowa z powodzeniem zastąpi ryż czy ziemniaki. W Internecie dużo jest o niej informacji, można dowiedzieć się jak ją przyrządzać i komu będzie smakowała.

Opisując i poznając komosę ryżową należy zacząć od tego, że jest źródłem pełnowartościowego białka, czyli takiego który zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, to znaczy te aminokwasy, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Oprócz tego zawartość białka jest wysoka. Quinoa może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego i znaleźć się w diecie wegetarian dzięki temu, że przy braku białka z mięsa uzupełniają sobie białko z komosy ryżowej, a także dla osób, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć spożycie bogatego w niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe mięsa. Bardzo dużą zaletą spożywania tej rośliny jest to, że zapobiega chorobom nowotworowym dzięki potencjalnemu działaniu antynowotworowemu. Oprócz walki z rakiem możemy cieszyć się z tego, że zapobiega miażdżycy. Ziarna komosy ryżowej są bogate w tłuszcze nienasycone, głównie w kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie skutecznie obniża poziom cholesterolu w organizmie. Oprócz tego obniża możliwość wystąpienia chorób układu krążenia.

 

Komosa ryżowa zawiera dużo skrobi. Może zastąpić w diecie ziemniaki, ale czy komosa ryżowa i jej cena są tego warte? Oczywiście. Komosę ryżową można wykorzystać na wiele sposób – Biała quinoa świetnie sprawdzi się jako kasza do zupy, do dań z sosem, do pieczonych czy duszonych warzyw, quinoa czarna i czerwona pasuje bardziej jako dodatek do dań. Poza tym quinoa genialnie smakuje podsmażona na maśle lub oliwie po jej wcześniejszym ugotowaniu. Zostały wytłumaczone zalety smakowe, jakie daje komosa ryżowa, cena jednak nadal nie została poruszona. Otóż nie musimy się martwić o to, że za zdrowy tryb życia wydamy bardzo dużo pieniędzy. Jak się okazuje nie tylko atrakcyjna jest komosa ryżowa, cena jej także wydaje się być atrakcyjna. Koszt zakupu kilograma quinoi to jedynie niecałe 30 złotych. Kilogram to całkiem sporo i wytrzyma taka ilość na kilka posiłków. Najlepiej wybierać produkt bio, ponieważ wtedy mamy więcej pewności, że nasza komosa ryżowa będzie produktem spożywczym wysokiej jakości. W Internecie dużo jest propozycji na kupno tej rośliny. Jeżeli ktoś nie preferuje takich zakupów to zapewne ze względu na małą popularność najprędzej znajdzie komosę ryżową w wyspecjalizowanym sklepie ze zdrową żywnością. Komosa dobrze działa na pęcherz i nerki, mięśnie, naczynia krwionośne, wymiatanie wolnych rodników, regenerację organizmu, poziom cukru we krwi, odchudzanie i spalanie tkanki tłuszczowej. Warto więc kupić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *